Október 2019, Chomutov

Keď pán Laňka, predseda SVJ v Chomutove, ráno odchádzal do práce, ešte netušil, čo ho ten deň bude čakať. O 11. hodine mu telefonovala zdesená susedka, ktorá je na materskej dovolenke, že jej zo stropu kvapká voda. Prasknutej vodovodnej hadičke pod drezom stačili iba tri hodiny, aby voda z nej pretiekla z bytu na 11. poschodí až do 2. poschodia, kde susedka býva.

„Vzhľadom na to, že domovník aj ja pracujeme a nie sme stále na telefóne, trvalo nám hodinu, než sme dorazili domov, zistili, čo sa stalo a stúpačku vypli. To už však voda pretiekla aj do našej kancelárie SVJ v prízemí a vytopila tak v podstate celý panelák“, hovorí pán Laňka.

„Zhruba o 14. hodine dorazil majiteľ bytu a bolo mu celkom do plaču, keď videl, akú spúšť spôsobila voda v jeho byte a v desiatich ďalších bytoch pod ním.“ Celková škoda na majetku SVJ bola zhruba 30-tisíc korún a na ostatných bytoch vyše pol milióna korún. Našťastie bol majiteľ bytu poistený“, dopĺňa pán Laňka.

Najhoršia časť však majiteľa bytov ešte čakala. Bolo treba upratať skazu, ktorú voda po sebe zanechala. Celý deň majitelia bytov odťahovali nábytok, vytierali a vysúšali podlahy. Väčšinu sa však aj tak zachrániť nepodarilo. Po pár dňoch sa laminátové podlahy zdvihli a rozišli, nábytok napučal a rozglejil sa. Taktiež sa väčšina miestností musela nanovo vymaľovať.

Na vine bola tzv. pancierová hadička, ktorú máme doma skoro všetci. I keď sa im hovorí „pancierové“, tak k odolnosti panciera majú ďaleko. V skutočnosti sú vyrobené len z gumy a antikorový je iba vonkajší drôt, ktorým sú opletené. Tieto materiály časom spráchnivejú a hadička praskne.

„Majiteľ bytu si na radu inštalatéra postupne necháva vymeniť všetky hadičky v byte za antikorové hadičky. Bohužiaľ, nie každý má rovnaký prístup k tejto problematike a nechá si vymeniť hadičky v byte. Náklady na 1 bytovú jednotku sú zhruba 3 500 Kč“, uzatvára pán Laňka.

Prečo bežné hadičky v domácnostiach praskajú

Podľa Českej asociácie poisťovní patrí medzi najčastejšie evidované udalosti tzv. vodovodné škody. A jednou z najčastejších príčin sú práve prasknuté vodovodné hadičky. Túto nemilú skúsenosť má až 25 % českých domácností.

V domácnosti máme minimálne šesť vodovodných hadičiek – batériové pod umývadlom a drezom, hadičku k samostatne stojacej toalete a prívodnú hadičku k práčke. Najrozšírenejším typom hadičiek v českých domácnostiach sú gumové s drôteným opletením.

Ich životnosť je päť až desať rokov. Nenechajte sa zmiasť tým, že na prvý pohľad pôsobia neporušene. Hadičky bývajú často vystavené vysokému tlaku vody, ktorý môže hadičku doslova roztrhnúť. Nebezpečný je predovšetkým styk s vlhkosťou a čistiacimi prostriedkami. Na hadičkách pravidelne kontrolujte ich opletenie. Ak po prejdení rukou ucítite pichľavý drôtik, ihneď hadičku vymeňte.

100 % bezpečné antikorové hadičky

Riešením môžu byť hadičky z antikorového vlnovca MERABELL. Sú celé vyrobené z kvalitnej chirurgickej ocele, ktorá je voči týmto vplyvom imúnna. Inovatívny antikorový vlnovcový materiál skvele odoláva tlaku vody a číre PVC opláštenie ju chráni pred čistiacimi prostriedkami. Ich životnosť dosahuje aspoň dĺžku životnosti budovy. Stačí ich teda vymeniť raz a máte po probléme.